Turvaliselt merel
Õnnetus ei hüüa tulles – merel aga hüüab. Ikka juhtub, kuid kui korrektselt valmis olla, siis on tõenäosus väga väike. Kõik algab kaldalt – kapteni teadlikus, paadi korrasolek ja vastavus oludele, reisijate instrueerimine jne. Kõik see on aastate jooksul paranenud, kuid jätkuvalt on laevaomanikke, kes sellele tähelemanu ei pööra või ununeb miskit.
Ka kogenud meremees peab jälgima kõike samamoodi nagu algaja, kuid temal tuleb see tänu kogemustele lihtsamalt. Kui oled värske kapten, siis kogemuste kogumine ilusate ilmadega ja väiksema seltskonnaga on alati parim treening – kohe maratonile ei ole vaja tormata.
Olles suhelnud väga paljude sadamatega, siis üheks suurimaks probleemiks on otste käsitlemine ja veesõiduki kinnitamine. Alati võib pöörduda kellegi poole ja paluda näidata, kuidas on oma alust kõige paremini kaldal hoida. Selle pealt ei tohiks ka kokku hoida, sest sadamates on palju teisi aluseid, mis võivad seetõttu kannatada.
Veel üks suur tegur õnnetusse sattumisel on ilmastikuolud. Ei tohi oma ega paadi võimeid üle hinnata. Parem karta, kui kahetseda. Tänapäeval saab siiski ilmastikust üsna täpse ülevaate erinevatest portaalidest, kuid siiski tuleb sellest juhtuvaid õnnetusi ette. Eriti hooaja alguses.
Enim levinud väljakutsete põhjuseks on kütuse lõppemine ning mootoririkked. Olenevalt tuulest, lainest ja hoovustest võib see tekitada kiire ahelreaktsiooni – triivimine madalikule, kividele või laevateele. Lisaks on oht sattuda külglainesse, mis on veesõidukite ümberminemise üks levinuimaid põhjusi.
Kindlasti on veel palju detaile, millele tähelepanu pöörata, aga sellest juba koolitusel. Turvalisi mereelamusi!
Kindel on see, et parim viis õnnetusi ennetada, aga kui juhtub, siis targutamine enam ei aita. Tuleb tegutseda! Kui oma jõud üle ei käi kutsu abi koheselt. Eriti hilisel tunnil. Tee kindlaks oma võimalikult täpne asukoht, hinda olukorda ja helista Merevalvekeskusesse või hädaabisse, kust suunatakse teie kõne edasi.
Merahädas olles helista:
JRCC Tallinn +372 619 1224
Hädaabi: 112