Vabatahtlik merepääste
Vabatahtlik merepääste on algusest lõpuni vabatahtlikel alustel toimiv päästeteenus, mille eesmärgiks on mereohutuse edendamine ning veekogudel õnnetusse sattunute päästmine. Eesti organiseeritud vabatahtliku merepääste ajalugu ulatub 19. sajandisse. Seisuga 24. veebruar 2018 oli Eestis üle 500 tunnistust omava vabatahtliku merepäästja.
Vabatahtlikud merepäästjad panustavad üha suuremal määral turvalise elukeskkonna loomisel. Suur osa tegevustest on ennetustegevus. Seda nii koolides ja lasteaedades kui ka väikesadamates ja ettevõtetes.
Tallinna Vabatahtlik Merepääste SRU e vastava ettevalmistuse saanud, vähemalt kolmeliikmeline meeskond, on 30 minutise väljasõiduvalmidusega valves läbi hooaja 24/7. Seda täielikult vabatahtlikuse alusel ja seda muude tegevuste kõrvalt. Hooaeg katab üldjuhul perioodi 1. aprillist kuni 31.oktoobrini, kuid olenevalt kokkulepetele või suuremate juhtumite korral suudab Tallinn SAR oma SRU aktiveerida aastaringselt.
Vabatahtliku merepäästeüksuse väljasaatmise otsustab Merepäästekeskus, kes teeb valiku vastavalt juhtumi asukohale ja prioriteedile. Peamiselt on vabatahtlike ülesandeks varapäästeoperatsioonid kuid valmis ollakse ka kannatanutega juhtumiteks.
Varapääste, kus inimesed on väljaspool ohtu, on üldjuhul tasuline teenus, et katta jooksvad väljakutse ja valmisoleku kulud. Tallinn SAR väljakutse tunni maksumus on 150 € ja sellest teavitatakse hädasolijat reageerimise jooksul ette.
